- Free Shipping
- Shopping Cart 0 Items ($0.00)
Find The Right Solution
Talk to an expert now!
1-888-686-05511-888-686-0551
Description
Vivitek DW771USTie DLP Projector
ULTRA SHORT-THROW Interactive 3D PROJECTOR DW771USTie
High brightness WXGA UST projector with finger and pen touch IWB advantage, 4K compatible
-
Features
- DLP® and BrilliantColor™ technologies by Texas Instruments for sharp and detailed image quality
- 3,500 lumens of brightness with a 5,000:1 contrast ratio
- Native WXGA (1280 x800) resolution disaplay up to UHD
- 4K incoming signal compatibe
- Ultra short-throw to limit shadows and light glare
- Energy efficient lamps that last up to 12,000 hours (Dynamic Eco mode)
- 3D-ready via DLP® Link™, and Blu-Ray 3D functionality
- Full Connectivity options include: Two (2) HDMI 2.0, VGA and Composite video
- VGA-Out for display on secondary monitor
- Total 20W (10W x2) audio power with audio-in and audio-out ports for external device connection
- RJ45/RS-232 for integration and system administration
- Network ready and Crestron® RoomView™ approved for network monitoring and management
- Sealed optical engine to minimize the impact of dust
- Top-loading, cover for quick and easy lamp replacement
Specifications
| Detailed Specifications | |
| Resolution: | WUXGA (1920 x 1200) |
| Display Device: | Single Chip 0.65" DLP Technology by TI |
| Brightness: | 3500 |
| Contrast Ratio: | 5000:1 |
| Video Signals: | NTSC, PAL, SECAM; Computer signals up to WUXGA (1280 x 800) |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Number of Colors: | 16 Million colors |
| Lamp: | DLP |
| Typical Lamp Life: | 5000 |
| Lens: | Manual Focus |
| Throw Ratio: | 0.35:1 |
| Image Size: | 80" - 100" |
| Throw Distance: | 605mm -755mm |
| Keystone Correction: | Vertical ±40° (±40 Step) |
| Projection Methods: | Table Top or Ceiling Mount (Front or Rear) |
| Inputs: | HDMI x 2 VGA x 1 Composite Video (RCA Yellow) x 1 USB Type B x 1 RJ45 x 1 RS232 x 1 |
| Outputs: | VGA x 1 |
| Speaker: | 10W x 2 |
| Audible Noise: | 34dB/29dB (Normal / Eco. Mode) |
| Weight: | 11 lbs. |
| Dimensions: | 11.3" x 4.9" x 14.7" (287.7 x 126.6 x 374.5 mm) |
| Accessories: | AC Power Cord, VGA Cable, Interactive Pen (x2), Remote Control, Batteries for Remote, User Manual (CD), Warranty Card, Wall Mount (%WM-3) |
| Remote Control: | Remote Control Included with Batteries |
| Mfg Warranty: | N/A |
| Product Data Sheet | |
Accessories
Reviews
Downloads
Images
Copyright © 2026 FocusedTechnology.com All Rights Reserved.









