- Free Shipping
- Shopping Cart 0 Items ($0.00)
Description
Optoma 1080p Full HD Laser Projector - ZH401e
The ZH401e is a hassle-free 4,600 lumens*, Full HD 1080p DuraCore laser projector featuring 2x HDMI 2.0, VGA-In, RJ-45, RS232, and more. Designed for maintenance-free continuous operation, it delivers powerful image performance with flexible installation features and extensive connectivity options in a sleek, compact form factor.
Geared for small classrooms, training rooms, small to medium conference rooms and general-purpose applications, the ZH401e features a 1.1x zoom for a flexible setup. For ultimate convenience it comes with an RS232 connection for monitoring and controlling and a built-in speaker.
When ZH401e is combined with Optoma's new SmartApp for Android and iOS, several features can be managed without the need for a PC. Power projector on and off, change volume, modify and set display modes, adjust keystone and four corner, and much more.
- Bright Full HD 1080p DuraCore laser projector
- Reduced power consumption for a long life span
- DuraCore laser technology delivers 30,000 hours maintenance free laser light
- 360-degree and portrait projection
- More reliability, portability and energy efficiency
Specifications
| Detailed Specifications | |
| Resolution: | 1080p (1920x1080) |
| Display Device: | DLP® |
| Brightness: | 4,600 lumens |
| Contrast Ratio: | 300000:1 |
| Video Signals: | NTSC, PAL, SECAM; Computer signals up to 1080p Full HD (1920x1080) |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Number of Colors: | Full Color |
| Lamp: | Laser |
| Typical Lamp Life: | 30,000 hours |
| Lens: | 1.1x Manual Zoom, 21.86mm ~ 24mm Focal Length |
| Throw Ratio: | 1.48:1 - 1:62:1 |
| Image Size: | 39.37" - 393.7" |
| Throw Distance: | N/A |
| Keystone Correction: | Horizontal ±30°, Vertical ±30° |
| Projection Methods: | 360° projection, Tabletop/Ceiling |
| Inputs: | HDMI x 2 VGA x 1 3.5mm Stereo Audio x 1 USB Type A x 2 RJ45 x 1 RS232 x 1 3D Sync x 1 12-Volt Trigger x 1 |
| Outputs: | 3.5mm Mini Jack Audio x 1 |
| Speaker: | 15W x 1 |
| Audible Noise: | 29dB / 31dB |
| Weight: | 9.5 lbs. |
| Dimensions: | (W x D x H) 10.8" x 8.5" x 4.5" |
| Accessories: | AC power cord, Remote control, 2x AAA batteries, Quick start user manual |
| Remote Control: | Remote Control Included with Batteries |
| Mfg Warranty: | (3) years limited Standard Parts & Labor |
| Product Data Sheet: | |




