- Free Shipping
- Shopping Cart 0 Items ($0.00)
Find The Right Solution
Talk to an expert now!
1-888-686-05511-888-686-0551
Description
Optoma GT2400HDR Laser Projector
Optoma Short Throw Full HD 1080p Laser Home Golf Sim Projector - GT2400HDR
With an incredibly bright 4,200 lumens* and short throw lens, the Optoma GT2400HDR brings cinematic experiences to space-constrained environments. Enjoy a 100” image from less than four feet away from your screen or projection surface, allowing easy placement in a bedroom or on a coffee table. The GT2400HDR also features gaming mode for low input latency – perfect for games and sports simulation that rely on rapid reactions.
For golf enthusiasts, transform any space into your perfect golf sim setup with the GT2400HDR, offering big-screen impact even in compact settings - perfect for garages, basements, or purpose-built bays.
- Full HD 1080p laser projector, 4K UHD and HDR input
- Bright 4,200 lumens
- Compact design and short throw lens
- Enjoy 100" images from just a few feet away
- DuraCore Laser Technology
- Competitive gaming advantage
- Supports 1080p 120Hz at 8.4ms and 4K input at 1080p 60Hz 17ms
Specifications
| Detailed Specifications | |
| Resolution: | 1080p (1920x1080) |
| Display Device: | DLP® |
| Brightness: | 4,200 lumens |
| Contrast Ratio: | 300000:1 |
| Video Signals: | NTSC, PAL, SECAM; Computer signals up to 1080p Full HD (1920x1080) |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Number of Colors: | Full Color |
| Lamp: | Laser |
| Typical Lamp Life: | 30,000 hours (Eco mode) |
| Lens: | Fixed Zoom, 7.51 mm Focal Length |
| Throw Ratio: | 0.496:1 |
| Image Size: | 30" - 300" |
| Throw Distance: | 3.2' - 32.8' |
| Keystone Correction: | Horizontal ±15°, Vertical ±15° |
| Projection Methods: | N/A |
| Inputs: | HDMI x 2 VGA x 1 3.5mm Stereo Audio x 1 USB Type A x 1 RJ45 x 1 RS232 x 1 3D Sync x 1 12-Volt Trigger x 1 |
| Outputs: | 3.5mm Mini Jack Audio x 1 |
| Speaker: | 15W x 1 |
| Audible Noise: | 29dB / 31dB |
| Weight: | 10 lbs. |
| Dimensions: | (W x D x H) 10.78" × 8.5" × 4.5" |
| Accessories: | AC power cord, Remote control, 2x AAA batteries, Basic user manual |
| Remote Control: | Remote Control Included with Batteries |
| Mfg Warranty: | Limited 1-Year Manufacturer Warranty (Excluding Light Source), Limited 5-Year Manufacturer Warranty (5 Years or 12,000 Hours (Light Source)) |
| Product Data Sheet: | |
Accessories
Reviews
Downloads
Copyright © 2026 FocusedTechnology.com All Rights Reserved.




